Pierwsze dni w nowym domu

Pierwsze dni w nowym domu to sytuacja nowa i stresująca - zarówno dla psa, jak i jego nowych właścicieli. Warto w tych dniach pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto one:

 

DAJ MI TROCHĘ CZASU

muszę spokojnie poznać mój nowy dom. Nie krzycz na mnie i nie karć; moje zaufanie do Ciebie zacznie kiełkować, jak tylko obwącham wszystkie nowe zakamarki. Proszę nie kąp mnie od razu pierwszego dnia, nowe miejsce i ludzie są wystarczająco stresujące. Stres może spowodować, że niewinna kąpiel zakończy się przeziębieniem, albo nawet zapaleniem płuc.

 

NIE ZMUSZAJ MNIE DO PIESZCZOT

z czasem sam zacznę okazywać Ci moją miłość. Pamiętaj, że mogę mieć za sobą trudne przeżycia i tylko dzięki Twojej cierpliwości i miłości na nowo odkryję, co to znaczy mieć prawdziwego przyjaciela.

NIE TRAKTUJ MNIE JAK SKRZYWDZONEGO DZIECKA

w pierwszych dniach badam, na co mi pozwolisz, czyli kto tak naprawdę rządzi w Twoim „stadzie”. Wynagradzanie mi mojej przykrej przyszłości ogromem smakołyków oraz Twoim ciągłym ustępowaniem może jedynie mnie rozpieścić. Uważaj, bym nie stał się rozkapryszonym pieskiem, który będzie potrafił ugryźć, by utrzymać swą dominującą pozycję.

NIE SPUSZCZAJ MNIE ZE SMYCZY NA SPACERACH

po moich przejściach mogę bać się różnych rzeczy. Nie pozwól, bym uciekł, gdy coś mnie przestraszy. Do mojej obroży dołącz „adresówkę” – zapytaj o nią w sklepie zoologicznym, kosztuje niewiele, a może uratować mi życie. Umieść w niej adres, numer telefonu oraz moje imię.

BĄDŹ KONSEKWENTNY

wziąłeś do swojego domu żywą istotę, która bardzo szybko pokocha Cię tak, że będziesz dla niej całym światem. Kochaj mnie, traktuj z szacunkiem i pamiętaj, że nie ma dla mnie nic gorszego, niż powrót do schroniska.

 

 

Dziś jest u nas...


133 psów
68 kotów
78 zwierząt egzotycznych